Bankaandelen zitten in een vrije val, zo melden de media. En het lijkt niet zomaar een dipje op de beurs, misschien wel een nieuwe financiële crisis. “Na de bliksem komt de donder.”
Olieprijs
De economieën van Zuid-Europa zitten nog altijd in het slob, daar komen problemen bij in Rusland, China en Brazilië, terwijl ook de Amerikaanse economie hapert. De energiesector, waar veel banken aan verbonden zijn, lijdt onder een lage olieprijs.
Fragiel
De Volkskrant citeert hoogleraar Harald Benink die, zegt dat de financiële markten nu kijken of de banken echt meer vet op de botten hebben gekregen. “Het blijkt het nog steeds erg fragiel te zijn.” Daarnaast zouden schuldeisers vrezen dat zij voortaan moeten opdraaien voor de val van een bank, omdat de belastingbetaler daar niet langer toe bereid is.
Inschatting risico’s
“We hebben de bliksem gezien, het wachten is nu op de donder. Dan weten we hoe erg het is”, zegt de Vlaamse econoom Geert Noels in het VRT-programma Terzake. “De rente is zo laag dat mensen naar de beurs worden gedreven voor een beetje rendement, zij hebben geen ervaring met het inschatten van risico’s. Positief is dat de meeste Europese banken veel sterker zijn dan in 2008.” In dat opzicht is hij het dus niet eens met Benink.

Geert Noels in Terzake
VjG kort
- het onderwerp basisinkomen roept nog steeds veel enthousiasme en weerstand op. Een artikel met argumenten pro en contra worden op een rij kwam uit in Knack en werd doorgeplaatst in Blendle. We maken het bestand hier downloadbaar: Blendle over basisinkomen (uit Knack)
- de Rabobank belaagt klanten vanuit een gefingeerd advocatenkantoor, meldt Follow the Money